گروه حقوقی هیواد

گروه حقوقی هیواد با داشتن وکلای حرفه‌ای پاسخگوی شما برای وکیل سرقفلی در کرج و وکیل سرقفلی در تهران می‌باشد. شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید. در خدمت شما هستیم. 

۰۹۱۲۱۳۲۱۰۲۳ || ۰۹۱۲۲۴۴۲۴۸۸ || ۰۹۱۲۵۶۷۱۶۸۳

 

وکیل سرقفلی در کرج

معنای لغوی سرقفلی:

سرقفلی در فرهنگ فارسی معین به معنای حقی است که بازرگان و کاسبان نسبت به یک محلی پیدا می‌کند. برای تقدم در اجاره، شهرت و جمع آوری مشتری و … .

سرقفلی در فرهنگ دهخدا به چیزی گفته می‌شود که کرایه دار سرای تحویلی یا دکان بگیرند و آن هم اجرت گشودن قفل می‌باشد که داخل کرایه نیست.

وکیل سرقفلی در تهران با گروه حقوقی هیواد

بهترین وکیل سرقفلی     بهترین وکیل سرقفلی در تهران

 

بهترین وکیل سرقفلی در کرج

زمانی که در مورد وکیل سرقفلی در کرج صحبت می‌کنیم،بیشترین سوالی که برای مردم پیش میاید، اینست که اصلا معنا و مفهوم حقوقی سرقفلی چیست ؟
و اینکه به چه طریقی قادر خواهیم بود از این حق قانونی استفاده نماییم؟

پاسخ اینست که باید گفت که اسم دیگر سرقفلی، حق کسب و پیشه است.
و در قانون روابط اجاره دهنده و مستاجر، در خیلی از موارد به جای کلمه سرقفلی از کلمه حق پیشه و کسب استفاده شده است.

حق کسب و پیشه یا همان سرقفلی را می توان همان حق اب و گل تعریف کرد.

مطمئنا زمانی که یک مغازه یا یک مکان تجاری مشتری دارد یا در میان مردم معروف شده است، بی زحمت نبوده است. صاحب ملک با گرفتن سرقفلی به نوعی حق زحمت خود را برای رشد و موفقیت کسب و کار در این مکان را دریافت می‌کند.

اما یک موضوع بسیار پر اهمیت اینکه خیلی از افراد فکر می‌کنند که سرقفلی فقط حق مالک است اما هیچ کس دیگری نمی تواند از این حق استفاده نماید.
اما بدانید که در صورتی که یک مستاجر ملکی که اجاره کرده است را می‌تواند به یک مستاجر دیگر ( مستاجر ثانویه) واگذار کند، و می‌تواند حق سرقفلی را از او دریافت نماید و درآخر نیز آن را باید بازگرداند.

وکیل سرقفلی در تهران

زمانی که مالک یک مکان تجاری یا مغازه را بخواهد به شخص دیگری اجاره دهد، می‌تواند یک مبلغ مشخص شده ای را که در قرارداد هم به آن اشاره کرده است را به عنوان مبلغ سرقفلی دریافت کند.

و مستاجر هم این اختیار قانونی را دارد که در یک مدت زمان معین ملک را اجاره نموده است. و قصد واگذاری آن حق را به یک مستاجر دیگر دارد. همان میزان مبلغ سرقفلی را از مستاجر جدید بگیرد.

همانطور که پس از تمام شدن مدت عقد اجاره، مستاجر باید پول پیش را که مالک واگذار کرده است، بگیرد و در عوض ملک مالک را به خودش بازگرداند.
در مورد سرقفلی هم این موضوع همین است. بعد از تمام شدن مدت قرارداد اجاره و یا تمام شدن این قرارداد، مستاجر قادر خواهد بود از لحاظ شرعی و قانونی، همان مبلغ سرقفلی را که به مالک داده است از او مجددا باز پس گیرد.

بهترین وکیل سرقفلی در تهران

بدانید که سرقفلی از حقوق مالی است و مثل دیگر حقوق مالی قابل معامله ، رهن و ارث بری است.

تغییر و عدم ثبات از ویژگی‌های بارز سرقفلی است.

سرقفلی دارای اجبار قانونی نیست و تنها با توافق دو طرف برقرار می‌شود.

وکیل در کرج وکیل گروه حقوقی هیواد وکیل در تهران 

رابطه بین سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

مدلی رابطه معین بین میزان اجاره بهای محل شما و مبلغ سرقفلی آن برقرار می‌باشد و این رابطه را بین اجاره بها و حق کسب و پیشه و تجارت نیز می‌توان تشخیص داد، به این منظور که این دو با هم نسبت عکس دارا می‌باشند.

افزایش یا بودن یکی تقلیل دیگری را موجب می‌شود. مثلا  مقدار سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت در دو بر یک خیابان – در مورد دو ملک اجاره‌ای با مساحت و مشخصات و همینطور نحوه استفاده واحد – تفاوت دارد.

وکیل سرقفلی در تهران با گروه حقوقی هیواد.

وکیل حق کسب و پیشه

شباهتهای سرقفلی با حق کسب و پیشه

هردو مالی هستند و درای یک ارزش اقتصادی هستند و همینطور قابل تبدبل به پول می‌باشند.هم سرقفلی و هم حق کسب و پیشه قابل انتقال به ورثه و هم قابل انتقال به غیر می‌باشند.

مستاجر حق اتقال به غیر داشته باشد یا نداشته باشد و ورثه غیر نیست بلکه قائم مقام خاص است .از نظر قابلیت توقیف و اجرا مشترک هستند.

تعیین اندازه حق کسب و پیشه یا تجارت 


میزان حق کسب و پیشه با توجه به موارد زیر از طرف دادگاه مشخص می‌شود:
1-موقعیت و ارزش محل کسب و پیشه 
۲-شرایط و کیفیت مکان اجاره شده از نظر مزیت‌هایی که در عقد اجاره برای مستاجر در نظر گرفته شده است.
۳- مدت زمانی که مستاجر آن محل را اشغال کرده است ودر مودر اجاره و منفعت هایی که باعث شهرت او شده است. موثر است.
۴-مدل مکان اجاره از نظر نوع ساخت و دیزاین
۵-مقدار هزینه یی که فرد اجاره کننده به منظور آماده کردن محل مدنظر از جهت قفسه بندی و تهیه اشیاء مورد لازم و دیگر موارد تزئینی متحمل گردیده است.
۶-نوع کسب و پیشه یا تجارت مستاجر .

وکیل حق کسب و پیشه در کرج

برای تماس با وکیل حق کسب و پیشه در کرج با ما تماس بگیرید.

تفاوت سرقفلی با حق کسب و پیشه یا تجارت

گروه حقوقی هیواد در ادامه در خدمت شما می‌باشد تا به ذکر تفاوت‌های سرقفلی و حق کسب و پیشه بپردازد.
وکیل سرقفلی در تهران و وکیل سرقفلی در کرج در گروه حقوقی هیواد جست و جو نمایید.

  1. سرقفلی از در شرع یک امر صحیح می‌باشد. و مشکلی ندارد. اما در مورد حق کسب و پیشه مشهور اعلام شده است که حلال نمی‌باشد.
  2. وکیل سرقفلی در تهران از گروه حقوقی هیواد اعلام می‌فرماید که مبلغ سرقفلی با توجه به مواردی چون موقعیت محلی و کیفیت بنا و تجهیزات محل جایی که اجاره شده است بستگی دارد. ولی در حق کسب و پیشه این موارد مورد اهمیت نمی‌باشد. و اصولا باید مدت زمان اجاره و حسن شهرت فرد اجاره کننده که در معروفیت محل مزبور با اهمیت است ونوع کسب و پیشه ،ملاک محاسبه قرار می‌گیرد.
  3. در تعیین میزان مقدار مبلغ سرقفلی قاعده‌های عمومی نقشی ندارد. و مالک تصمیم می‌گیرد چه اندازه‌ای تعیین کند. ولی در حق کسب و پیشه محکمه هم دخالت می‌کند و با جلب نظر کارشناس مورد نظر مشخص می شود.
  4. سرقفلی ارتباط به محل مدنظر دارد. ولی حق کسب و پیشه ارتباط به شغل دارد.
  5. سرقفلی به این دلیل که در آغاز گرفته می‌شود، ممکن است مالک محل از حق خودش صرف نظر نماید. و از مستاجر سرقفلی نگیرد.

ولی در حق کسب و پیشه ابتدا حقی وجود ندارد و در اثر گذشت زمان بوجود می‌آید. مالک و مستاجر با توافق نقادر نیستند آن را در موقع انعقاد اجاره نگیرند.

وکیل حق کسب و پیشه در تهران

برای تماس با وکیل حق کسب و پیشه در تهران با ما تماس بگیرید.

وکیل سرقفلی در تهران با گروه حقوقی هیواد

6.سرقفلی حتما در قرارداد اجاره ذکر می‌شود. و ناشی از قرار داد اجاره می‌باشد. ولی حق کسب و پیشه رو قانون مشخص نموده است .

7.سرقفلی به مالک ملک یا به مستاجر اول پرداخت خواهد شد. ولی حق کسب و پیشه به مستاجر پرداخت می‌شود .

8.مستاجری که حق سرقفلی را دارا  است در صورت تخلف از قرداد اجاره ،مالک حق فسخ اجاره و تخلیه ملک را دارد .لی در مورد حق کسب و پیشه در صورت تخلف مستاجر حق کسب و پیشه از بین می‌رود. البته در یک مورد هم تخلف آن هم بدون داشتن هیچ گونه مجوز به دیگری انتقال بدهد نصف حق کسب و پیشه پرداخت می‌شود .

وکیل سرقفلی در کرج با گروه حقوقی هیواد

گروه وکلای پایه یک و متخصص هیواد با معرفی وکیل سرقفلی در تهران و وکیل سرقفلی در کرج بهترین و مطمئن ترین مسیر را جهت قوانین سرقفلی به شما نشان می‌دهند .شماره تماس با گروه حقوقی هیواد:

۰۹۱۲۵۶۷۱۶۸۳

۰۹۱۲۱۳۲۱۰۲۳

۰۹۱۲۲۴۴۲۴۸۸۰

 

وکلای پایه یک دادگستری و متخصص هیواد به دنبال گسترش فرهنگ مشاوره قبل از انجام هر اقدامی که جنبه­ای حقوقی دارد، هستند تا با ارائه راه­کارهای صحیح حقوقی تبعات اقدامات نادرست را مرتفع نموده یا کاهش دهند.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

گروه حقوقی هیواد
Logo