گروه حقوقی هیواد

انتقال سرقفلی

گروه حقوقی هیواد پاسخگوی شما برای وکیل انتقال سرقفلی  در تهران و کرج می باشد.

۰۹۱۲۱۳۲۱۰۲۳ || ۰۹۱۲۲۴۴۲۴۸۸ || ۰۹۱۲۵۶۷۱۶۸۳

 مطالب بیشتر: وکیل ملکی

وکیل انتقال سرقفلی

در قانون تعریف مشخص و دقیقی از سرقفلی وجود ندارد.

صرفا در ماده 6 قانون روابط  مؤجر و مستأجر سال 76 آمده است : “هر گاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید . می­تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستأجر دریافت نماید.همچنین مستأجر می­تواند در اثنای مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از مؤجر یا مستأجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت کند .

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل قرار تأمین خواسته در کرج

مگر آنکه در ضمن عقد اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.” بنابراین قانونگذار این حق را در صورتی به رسمیت می­شناسد. که به صورت صریح انتقال این حق به مستأجر و مبلغ آن در قرارداد اجاره میان مؤجر و مستأجر قید شده باشد . حق سرقفلی حقی است قائم به محل و نه شخص.

یعنی شغلی که بابت آن اجاره داده شده است . الزاماً تعیین کننده ارزش آن نیست. و صرفاً بر اساس میل و خواست مؤجر و مستأجر این رقم میان دو طرف تعیین می­شود.

بیشتر مطالعه نمایید:  وکیل کلاهبرداری در کرج

مفهوم سرقفلی کاملاً متمایز از حق کسب و پیشه و تجارت است که در جای خود به آن خواهیم پرداخت.

 وکیل انتقال سرقفلی در تهران

انتقال سرقفلی به صورتهای مختلف می­تواند باشد. ممکن است مستأجر بر اساس قرارداد اجاره­ حق انتقال سرقفلی را از مالک دریافت کرده باشد.اگر چنین حقی برای مستأجر در قرارداد نیامده باشد. (که علی­الاصول نیز مؤجر چنین اختیاری به مستأجر نمی­دهد.)

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل ارث در کرج

راه­های دیگری برای انتقال حق سرقفلی از سوی مستأجر به مستأجر دیگر وجود دارد.از جمله این راه­ها مذاکره با مؤجر و پرداخت مبلغی به وی جهت تنفیذ انتقال حق سرقفلی به مستأجر بعدی است.اما در برخی موارد، مستأجر بدون تنظیم سند رسمی و قابل قبول و صرفاً با دریافت مبلغی مشخص ، کلید محل اجاره را به مستأجر بعدی تحویل می­دهد .بدیهی است این روش مغایر با قانون است و دست مؤجر را برای تخلیه عین مستأجره باز می­گذارد .در این صورت متضرر اصلی مستأجر دوم است. که باید برای دریافت مبلغ پرداختی به مستأجر قبلی متحمل دردسرهای قضایی فراوان شود.

وکیل انتقال سرقفلی در کرج

 علاوه بر این بعضاً انتقال املاک سرقفلی به صورت قهری صورت می­پذیرد .از جمله زمانی که مستأجر دارای حق سرقفلی فوت نماید . و ورثه متوفی، جایگزین وی در این حق شوند .به موجب ماده 497 قانون مدنی می­گوید: “عقد اجاره به واسطه فوت موجر یا مستأجر بوده است . اجاره به فوت مؤجر باطل می­شود .

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل حضانت در کرج

و اگر شرط مباشرت مستأجر شده باشد. به فوت مستأجر باطل می­گردد.” همچنین با توجه به آنکه حق سرقفلی دارای ارزش مالی است . از سوی طلبکاران مستأجر قابل توقیف است.

با این وجود به استناد ماده 54 آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم­الاجراء و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی مصوب 1387: “بازداشت حقوق مديـون نسبـت به سرقفلي جايز است. لكن مزايـده آن به لحاظ رعايت منافع اشخاص ثالث جايز نيست.

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل صلح عمری در کرج

در صورت بازداشت منافع يا سرقفلي مراتب به اداره ثبت محل جهت ثبت در دفاتر بازداشتي و ابلاغ آن به دفاتر اسناد رسمي مربوطه اعلام مي‌گردد.”زمانی امکان مزایده سرقفلی توقیف شده به نفع طلبکاران وجود دارد که حقوق اشخاص ثالث از جمله مالک ملک تأمین و تضمین شده باشد.

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل قصور پزشکی در کرج

وکلای متخصص و پایه یک هیواد، با مشاوره و قبول دعاوی در خصوص سرقفلی و حقوق مربوط به آن به عنوان وکلای سرقفلی، همراه شما در مسیر احقاق حقوقتان هستند.

انتقال سرقفلی

 

 

 

وکلای پایه یک دادگستری و متخصص هیواد به دنبال گسترش فرهنگ مشاوره قبل از انجام هر اقدامی که جنبه­ای حقوقی دارد، هستند تا با ارائه راه­کارهای صحیح حقوقی تبعات اقدامات نادرست را مرتفع نموده یا کاهش دهند.

 

نظر دهید

پاسخ دهید

گروه حقوقی هیواد
Logo