گروه حقوقی هیواد

انتقال سرقفلی

وکیل انتقال سرقفلی

در قانون تعریف مشخص و دقیقی از سرقفلی وجود ندارد.

صرفا در ماده 6 قانون روابط  مؤجر و مستأجر سال 76 آمده است : “هر گاه مالک، ملک تجاری خود را به اجاره واگذار نماید . می­تواند مبلغی را تحت عنوان سرقفلی از مستأجر دریافت نماید.همچنین مستأجر می­تواند در اثنای مدت اجاره برای واگذاری حق خود مبلغی را از مؤجر یا مستأجر دیگر به عنوان سرقفلی دریافت کند .

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل قرار تأمین خواسته در کرج

مگر آنکه در ضمن عقد اجاره حق انتقال به غیر از وی سلب شده باشد.” بنابراین قانونگذار این حق را در صورتی به رسمیت می­شناسد. که به صورت صریح انتقال این حق به مستأجر و مبلغ آن در قرارداد اجاره میان مؤجر و مستأجر قید شده باشد . حق سرقفلی حقی است قائم به محل و نه شخص.

یعنی شغلی که بابت آن اجاره داده شده است . الزاماً تعیین کننده ارزش آن نیست. و صرفاً بر اساس میل و خواست مؤجر و مستأجر این رقم میان دو طرف تعیین می­شود.

بیشتر مطالعه نمایید:  وکیل کلاهبرداری در کرج

مفهوم سرقفلی کاملاً متمایز از حق کسب و پیشه و تجارت است که در جای خود به آن خواهیم پرداخت.

وکیل انتقال سرقفلی در کرج

 علاوه بر این بعضاً انتقال املاک سرقفلی به صورت قهری صورت می­پذیرد .از جمله زمانی که مستأجر دارای حق سرقفلی فوت نماید . و ورثه متوفی، جایگزین وی در این حق شوند .به موجب ماده 497 قانون مدنی می­گوید: “عقد اجاره به واسطه فوت موجر یا مستأجر بوده است . اجاره به فوت مؤجر باطل می­شود .

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل حضانت در کرج

و اگر شرط مباشرت مستأجر شده باشد. به فوت مستأجر باطل می­گردد.” همچنین با توجه به آنکه حق سرقفلی دارای ارزش مالی است . از سوی طلبکاران مستأجر قابل توقیف است.

با این وجود به استناد ماده 54 آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم­الاجراء و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی مصوب 1387: “بازداشت حقوق مديـون نسبـت به سرقفلي جايز است. لكن مزايـده آن به لحاظ رعايت منافع اشخاص ثالث جايز نيست.

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل صلح عمری در کرج

در صورت بازداشت منافع يا سرقفلي مراتب به اداره ثبت محل جهت ثبت در دفاتر بازداشتي و ابلاغ آن به دفاتر اسناد رسمي مربوطه اعلام مي‌گردد.”زمانی امکان مزایده سرقفلی توقیف شده به نفع طلبکاران وجود دارد که حقوق اشخاص ثالث از جمله مالک ملک تأمین و تضمین شده باشد.

بیشتر مطالعه نمایید: وکیل قصور پزشکی در کرج

وکلای متخصص و پایه یک هیواد، با مشاوره و قبول دعاوی در خصوص سرقفلی و حقوق مربوط به آن به عنوان وکلای سرقفلی، همراه شما در مسیر احقاق حقوقتان هستند.

 

به عنوان وکیل کسب و پیشه، یکی از مهمترین نقش‌هایی که در حوزه حقوق تجارت دارید، حل و فصل اختلافات تجاری است. در زمینه تجارت، اختلافات و نزاعات حقوقی بین شرکت‌ها و افراد می‌تواند به دلیل تفاوت نظرها، عدم رعایت قراردادها، خسارات مالی و سایر عوامل به وجود بیاید. در اینجا وکیل کسب و پیشه نقش یک مشاور حقوقی با تخصص در حوزه تجارت را بر عهده می‌گیرد و در راه حل و فصل این اختلافات نقش فعالی دارد.

 

نقش وکیل کسب و پیشه در حل و فصل اختلافات تجاری عبارت است از:

 1. تحلیل و ارزیابی: وکیل کسب و پیشه با مطالعه و تحلیل دقیق موارد حقوقی مرتبط با اختلاف، قراردادها و مستندات مربوطه، به بررسی عمقی و تحلیل موضوع می‌پردازد. این تحلیل کمک می‌کند تا وکیل بهترین راهکارها و استراتژی‌های حقوقی را برای حل و فصل اختلاف پیشنهاد دهد.

 

 1. مذاکره: وکیل کسب و پیشه به عنوان نماینده حقوقی شرکت یا فرد در مذاکرات با طرف مقابل حضور می‌یابد. آنها توانایی مذاکره و تعامل مؤثر با طرف مقابل را دارا هستند تا به دستیابی به توافقات منصفانه و قابل قبول برای هر دو طرف کمک کنند.

 

 1. داوری و وساطت: وکیل کسب و پیشه می‌تواند به عنوان داور یا وسیط در اختلافات تجاری عمل کند. در صورتی که طرفین توافق کنند که اختلافات خود را از طریق داوری یا وساطت حل کنند، وکیل می‌تواند به عنوان فردی مستقل و بی‌طرف در فرآیند داوری یا وساطت شرکت کند و به دستیابی به توافق نهایی کمک کند.

 

 1. نمایندگی در دادگاه: در صورتی که اختلاف تجاری به دادگاه منتقل شود، وکیل کسب و پیشه نماینده حقوقی شرکت یا فرد در دادگاه خواهد بود. آنها نقشی فعال در تهیه مستندات حقوقی، تدوین دفاع و پیگیری موضوع در دادگاه دارند. هدف وکیل در این مرحهمچنین، وکیل کسب و پیشه می‌تواند در مواردی که اختلاف تجاری به صورت قراردادی وجود دارد، نقش تفسیر و تفسیر قراردادها را بازی کند. آنها می‌توانند به بررسی شرایط و تفاهمات قراردادی بپردازند و در صورت نیاز به تفسیر آنها کمک کنند تا به توافق در مورد مفاد و تعبیر قرارداد بین طرفین برسند.

وکیل انتقال سرقفلی در تهران

 

وکلای پایه یک دادگستری و متخصص هیواد به دنبال گسترش فرهنگ مشاوره قبل از انجام هر اقدامی که جنبه­ای حقوقی دارد، هستند تا با ارائه راه­کارهای صحیح حقوقی تبعات اقدامات نادرست را مرتفع نموده یا کاهش دهند.

ما در مجموعه حقوقی هیواد این تضمین را به شما می‌کنیم که در خصوص امور حقوقی ارث کمترین دغدغه را داشته باشید. زیرا بهترین وکلای ارث تهران و کرج را با حساسیت خاصی برای مجموعه خود گزینش کرده ایم.

شماره تماس با گروه حقوقی هیواد:
۰۹۱۲۱۳۲۱۰۲۳ || ۰۹۱۲۲۴۴۲۴۸۸ || ۰۹۱۲۵۶۷۱۶۸۳

هیواد را دنبال کنید

نظر دهید

   پاسخ دهید

   گروه حقوقی هیواد
   Logo