گروه حقوقی هیواد

وکیل قرار تأمین خواسته

گروه حقوقی هیواد با داشتن وکلای حرفه‌ای پاسخگوی شما برای وکیل قرار تأمین خواسته در تهران و وکیل قرار تأمین خواسته کرج می‌باشد. شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین وقت با ما در تماس باشید. در خدمت شما هستیم. 

۰۹۱۲۵۶۷۱۶۸۳ || ۰۹۱۲۱۳۲۱۰۲۳ || ۰۹۱۲۲۴۴۲۴۸۸۰

بهترین وکیل در امور تامین خواسته

تأمین خواسته در دعاوی حقوقی به این صورت تعریف می‌شود. که اشخاص برای وصول مطالبات یا احقاق حقوق خود اقدام به اقامه دعوی نزد مراجع قضایی می­‌نمایند.

اما گاهی به دلایل مختلف، از جمله احتمال تضییع حقوق خود تا موعد رسیدگی و یا طولانی مدت بودن جریان دادرسی ناچار هستند. تا با تمسک به تمهیدات قانونی، از مشکلات ناشی از مسائل فوق پیش­گیری کنند.
بر این اساس، قانونگذار با پیش­بینی “قرار تأمین خواسته” از حقوق خواهان در دعاوی حمایت نموده است. در این مرحله حضور و همراهی وکیل تأمین خواسته جهت حفظ حقوق خواهان حائز اهمیت است.

مبحث اول از فصل ششم باب سوم قانون آیین دادرسی به طور تفصیلی به این مقوله پرداخته است. که وکلای پایه یک دادگستری هیواد آن را به تفصیل بیان می کنند.

تأمین خواسته از جمله دعاوی غیر مالی محسوب می‌­شود.
بنابراین برای اقامه این دعوی حتی اگر موضوع دعوای اصلی مطالبه مالی باشد. هزینه دادرسی مربوط به درخواست صدور قرار تأمین خواسته غیر مالی محاسبه می­‌شود.

به موجب ماده 108 قانون آیین دادرسی مدنی خواهان می­‌تواند. این قرار را به صورت دادخواستی مستقل قبل از تقدیم دادخواست اصلی و یا ضمن دادخواست یا در جریان دادرسی مادام که حکم قطعی صادر نشده است، به دادگاه تقدیم نماید.
دادگاه با بررسی پرونده و دلایل مطروحه از سوی خواهان قرار قبولی یا رد تأمین خواسته را صادر می­‌نماید. و این قرار (اعم از قبول یا رد تأمین) به موجب ماده 119 قانون آیین دادرسی مدنی، قابل تجدیدنظر خواهی نیست.

اما قرار تأمین پس از ابلاغ به طرف مقابل ظرف مدت ده روز قابل اعتراض نزد دادگاه رسیدگی­  کننده به موضوع است (ماده 116 قانون آیین دادرسی مدنی).

البته در چهار مورد دادگاه مکلف به قبول درخواست تأمین خواسته است:

1- دعوا مستند به سند رسمی باشد.

2- خواسته در معرض تضییع یا تفریط باشد.

3- در مواردی از قبیل اوراق تجاری واخواست شده که به موجب قانون، دادگاه مکلف به قبول درخواست تأمین باشد.

4- خواهان، خسارتی را که ممکن است به طرف مقابل وارد آید.

نقداً به صندوق دادگستری بپردازد. و عنوان این خسارت در قانون “خسارت احتمالی” و تعیین میزان آن بنا بر نظر قاضی پرونده است.

بدیهی است مادام که این خسارت احتمالی به صندوق دادگستری سپرده نشود، صدور و اجرای قرار تأمین ممکن نخواهد بود.

وکیل قرار تأمین خواسته در کرج

علاوه بر این درخواست تأمین در صورتی مورد قبول قرار می­‌گیرد که خواسته مورد نظر خواهان معلوم و عین معین باشد. لازم به ذکر است که خوانده نیز می‌­تواند از دادگاه تقاضا نماید. برای تضمین جبران خسارات مربوط به هزینه دادرسی و حق ­الوکاله، خواهان خسارات احتمالیِ متناسب با موضوع را نزد صندوق دادگستری بسپارد.

نکته بسیار مهم در خصوص درخواست تأمین خواسته آن است که اگر این درخواست، قبل از دادخواست اصلی داده شود، باید ظرف ده روز از زمان  “صدور قرار تأمین” نسبت به اقامه دادخواست اصلی اقدام کند.

در غیر این صورت قرار تأمین به درخواست خوانده لغو می­‌شود. (ماده 112 قانون آیین دادرسی مدنی)

به طور استثنایی ابلاغ قرار تأمین خواسته به خوانده در مواردی می­‌تواند. پس از اجرای آن صورت پذیرد. به موجب ماده 117 قانون آیین دادرسی مدنی “قرار تأمین باید فوری به خوانده ابلاغ شود و پس از آن اجراء شود.

در مواردی که ابلاغ فوری ممکن نباشد و تأخیر اجراء باعث تضییع یا تفریط خواسته گردد.

ابتدا قرار تأمین اجرا و سپس ابلاغ می‌­شود.”  لازم به ذکر است جهت استفاده از این ساز و کار قانونی که تحت عنوان “ابلاغ قبل از اجراء” است. این درخواست باید از سوی خواهان در دادخواست یا به صورت یک لایحه پس از ارجاع پرونده به شعبه رسیدگی‌­کننده طرح و تصریح شود.

وکلای ملکی هیواد در کرج و تهران راهنمای شما خواهند بود.

یرای تعیین وقت برای ملاقات وکیل قرار تأمین خواسته در کرج کافیست با گروه حقوقی هیواد تماس حاصل فرمایید.

وکیل قرار تأمین خواسته در تهران

پس از آنکه حکم قطعی به بی حقی خواهان صادر شود. و یا خواهان دعوی خود را مسترد نماید. قرار تأمین خواسته خود به خود مرتفع می‌­شود.
در این شرایط اگر برای مثال ملکی به موجب قرار تأمین خواسته توقیف شده باشد.
و خواهان یا خوانده پس از صدور حکم قطعی مبنی بر بی حقی خواهان بخواهند “رفع اثر از قرار تأمین خواسته” نمایند. باید ضمن یک لایحه از دادگاه صادر کننده قرار تأمین، درخواست خود را مطرح کرده.

و پس از اخذ دستور از دادگاه مبنی بر “رفع اثر از قرار تأمین خواسته” به اداره ثبت مربوطه نیز مراجعه و بدین وسیله ملک موصوف را از توقیف خارج نمایند.
در عین حال اگر خواهان مبلغی را به عنوان خسارت احتمالی نزد صندوق دادگستری سپرده باشد.
و ظرف موعد قانونی مندرج در ماده 120 قانون آیین دادرسی مدنی (بیست روز از تاریخ ابلاغ حکم قطعی) درخواست جبران خسارات وارده از سوی خوانده به دادگاه صادر کننده قرار تأمین خواسته واصل نشده باشد.

خواهان می­‌تواند ضمن درخواست رفع اثر از قرار تأمین خواسته، نسبت به استرداد مبلغ سپرده شده نزد صندوق دادگستری اقدام نماید.

برای انجام امور فوق و پیگیری امر قضایی، حضور وکیل قرار تأمین خواسته در تهران و یا وکیل تامین خواسته در کرج ضروری و اجتناب ناپذیر است. تا با دانش حقوقی و آشنایی با مراحل رسیدگی، ضمن تسریع رسیدگی، امکان و احتمال توقیف اموال مورد نظر را فراهم آورد.

۰۹۱۲۵۶۷۱۶۸۳
۰۹۱۲۱۳۲۱۰۲۳
۰۹۱۲۲۴۴۲۴۸۸۰

ما در خدمت شما هستیم.

وکیل کلاهبرداری حرفه ای – بهترین وکیل تقسیم ارث – وکیل برای حضانت فرزند

 

وکلای پایه یک دادگستری و متخصص هیواد به دنبال گسترش فرهنگ مشاوره قبل از انجام هر اقدامی که جنبه­ای حقوقی دارد، هستند تا با ارائه راه­کارهای صحیح حقوقی تبعات اقدامات نادرست را مرتفع نموده یا کاهش دهند.

نظر دهید

پاسخ دهید

گروه حقوقی هیواد
Logo